Aktualności

„Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko!”

Data publikacji 23.08.2022

O bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych mówi kampania społeczna „Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko!”, której Policja jest wieloletnim partnerem. W ramach tej kampanii PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zainicjowały kolejną edycję akcji pn. "Bezpieczny piątek", w której uczestniczyli policjanci nowodworskiej drogówki. Jej celem jest ograniczenie liczby zdarzeń na przejazdach i edukacja uczestników ruchu drogowego na rzecz bezpiecznych zachowań podczas korzystania z przejazdów kolejowych.

W ostatni piątek funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim wspólnie z pracownikami Służby Ochrony Kolei wzięli udział w kolejnej edycji akcji pod nazwą "Bezpieczny piątek" zainicjowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko", której Policja od wielu lat jest partnerem. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest ograniczenie liczby zdarzeń do jakich dochodzi w rejonie przejazdów kolejowych jak również edukacja uczestników ruchu drogowego na rzecz bezpiecznych zachowań w czasie korzystania z przejazdów.
Pociąg to ogromna masa i na całkowite zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje około kilometra. Żaden pojazd po wjechaniu na torowisko, w momencie gdy nadjeżdża pociąg, w zderzeniu nie ma szans. Pamiętajmy, że ignorowanie przepisów ruchu drogowego i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, czy przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami mogą być tragiczne w skutkach.

W pośpiechu kierowcy podejmują ryzykowne zachowania takie jak przejeżdżanie przez przejazd mimo migającego, czerwonego światła, próba przejechania przez przejazd w trakcie zamykania się rogatek lub ich omijanie czy brak reakcji na znak STOP. Pamiętajmy, jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone i wydawać się może, że przejazd jest nieczynny.

Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak i kierujący pojazdami, bezwzględnie powinni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, ponieważ charakteryzują się one bardzo tragicznymi zdarzeniami.

Podstawowe założenia kampanii to:

  • ograniczenie liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych
  • kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych poprzez edukację uczestników ruchu drogowego
  • podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych
  • zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego

podkom. Joanna Wielocha/wd

Powrót na górę strony