Rowerzysto dbaj o swoje bezpieczeństwo
Z pewnością wielu z nas ten ciepły i słoneczny weekend spędzi na rowerze. Rower to ekologiczny i ekonomiczny środek transportu, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Cyklistów na drogach przybywa i cechuje ich duża różnorodność zarówno wiekowa, jak i społeczna. To grupa użytkowników dróg zaliczająca się zarówno do niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak również kierujących pojazdami, z tą różnicą, że nie mechanicznymi.
Rower obok samochodu osobowego to drugi pojazd, który generuje największą liczbę ofiar. Niestety podobnie jak w przypadku pieszych rowerzysta w starciu z rozpędzonym pojazdem jest na straconej pozycji. Choć rowerzyści często wyposażeni są w kask, czy ochraniacze, to są to elementy, które mogą dać ochronę jedynie podczas niewielkiego upadku. Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie rowerzysta może napotkać na drodze, nadal pozostaje niechronionym uczestnikiem ruchu.
Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.
Rowerzyści znacznie bardziej są narażeni na wypadek niż kierowcy czy pasażerowie pojazdów. Do przyczyn takiego stanu rzeczy można zaliczyć:
- brak kierunkowej stabilności ruchu, co oznacza, że rowerzysta potrafi skręcić bez żadnego sygnalizowania manewru, może również dojść do zachwiania równowagi przez podmuchy wiatru czy przejeżdżających samochodów,
- brak fizycznej ochrony przed skutkami upadku, bądź zderzenia z pojazdem lub inną przeszkodą,
- nierespektowanie przez kierujących prawa rowerzysty do poruszania się po jezdni, dotyczy to zwłaszcza agresywnego wyprzedzania oraz niezachowania odpowiedniego odstępu od wyprzedzanego rowerzysty,
- nierespektowanie przez rowerzystów przepisów ruchu drogowego.
Poruszając się rowerem, jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a więc nie chroni nas nic oprócz naszego rozsądku. Nie wszystkie sytuacje na drodze jesteśmy w stanie przewidzieć, natomiast wielu z nich możemy zapobiec. Wybierając się na wyprawę rowerową:
- Zadbaj o obowiązkowe wyposażenie roweru;
- Zadbaj o to, by twój rower był odpowiednio wyregulowany;
- Jedź zgodnie z przepisami ruchu drogowego;
- Chroń swoją głowę – załóż kask;
- Bądź widoczny na drodze – załóż kamizelkę;
- Korzystaj z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
- Zachowaj szczególną ostrożność i ustępuj miejsca pieszym, gdy poruszasz się po drodze dla rowerów i pieszych.
WSPÓLNIE DBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE. ZACHOWAJMY WZAJEMNY SZACUNEK DLA INNYCH UCZESTNIKÓW DRÓG I PAMIĘTAJMY, ŻE BEZPIECZEŃSTWO JEST NASZYM WSPÓLNYM CELEM.
info WRD KWP zs. w Radomiu