Pijany wiózł siostrę na hulajnodze
W sobotni wieczór mieszkaniec gminy Nasielsk przewoził na hulajnodze elektrycznej swoją siostrę. W pewnym momencie 40-latek doprowadził do upadku jednośladu, w wyniku czego 43-latka doznała obrażeń i trafiła do szpitala. Okazało się, że kierujący jednośladem w wydychanym powietrzu miał blisko 2,5 promila alkoholu. Policjanci apelują do uczestników ruchu drogowego o zachowanie trzeźwości. Jazda po spożyciu alkoholu może stać się przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych.
W sobotni wieczór (03.08.br.) tuż po 19:00, dyżurny nasielskiego komisariatu został poinformowany o zdarzeniu, do którego doszło w Głodowie Wielkim, na terenie gminy Nasielsk. Funkcjonariusze, którzy natychmiast pojechali na miejsce, ustalili, że 40-latek kierujący hulajnogą elektryczną, wywrócił się na jezdnię. Mężczyzna przewoził jednośladem swoją 43-letnią siostrę. W wyniku upadku kobieta doznała obrażeń i trafiła do szpitala. Po wykonaniu badań okazało się, że mieszkanka gminy Ciechanów nie wymaga dalszej hospitalizacji.
Od kierującego policjanci wyczuli alkohol. Okazało się, że prawdopodobną przyczyną utraty panowania nad hulajnogą był stan nietrzeźwości 40-latka. Badanie wykazało w jego organizmie blisko 2,5 promila alkoholu.
Na nieodpowiedzialnego 40- latka policjanci nowodworskiej drogówki nałożyli mandat karny 2500 zł za jazdę hulajnogą, znajdując się w stanie nietrzeźwości oraz 1100 zł za doprowadzenie do zdarzenia drogowego.
Przypominamy!!!
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
- zachowanie szczególnej ostrożności,
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.
kom. Joanna Wielocha/ea