Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PRZERWIJ RODZINNĄ TRAGEDIĘ

Data publikacji 31.05.2012

Bicie, kopanie, szarpanie, popychanie, wyzwiska - niejednokrotnie świadkami takich obrazów w niektórych rodzinach na terenie naszego powiatu, są policjanci. Dzięki ich profesjonalnemu działaniu takie sytuacje coraz częściej eliminowane są z życia rodzinnego.

Przemoc domowa jest jednym z najpoważniejszych zjawisk patologicznych. Wiele organizacji, instytucji i grup wsparcia oraz osób powszechnie znanych stale zwraca uwagę na krzywdy wyrządzane w rodzinie. Głos sprzeciwu na przemoc domową znajdujemy w spotach telewizyjnych, radiowych, bilbordach i plakatach. Policyjne analizy wskazują, że ofiarami są głównie kobiety i dzieci. Ofiary boją się zgłaszać przestępstwo. W obawie przed sprawcą znoszą agresję, wstydzą się przed sąsiadami. Boją się utracić, często jedyne źródło utrzymania. Przemoc w ich domach staje się tajemnicą ukrywaną w czterech ścianach.

Policjanci każdego dnia reagują na zgłoszone przypadki przemocy domowej. Rozmawiają z ofiarami, zatrzymują sprawców, kierują osoby potrzebujące do instytucji mogących wspierać dotkniętych przemocą domową. Współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych, służbą zdrowia, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i organizacjami pozarządowymi.

Postępowanie w przypadku przemocy w rodzinie rozpoczyna się procedurą „Niebieskiej Karty”, która jest bardzo ważnym narzędziem w walce z zaistniałą patologią. Procedura dokumentuje zaistniałą sytuację, pokazuje skutki, stanowi ważny dowód w postępowaniu karnym. Jest też informacją dla ofiar przemocy, podaje katalog przestępstw najczęściej popełnianych wobec najbliższych, prawa ofiar i telefony do instytucji i organizacji niosących pomoc w takich sytuacjach. Od listopada ubiegłego roku Niebieską Kartę może założyć również nauczyciel w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie ucznia.

Akty prawne:

  1. USTAWA o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 roku z póź. Zmianami
  2. ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 13 września 2011 roku w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z dnia 3 października 2011roku)

SMP/sk

Powrót na górę strony