Uroczysta odprawa podsumowująca 2012 rok
Wczoraj, w sali Nowodworskiego Ośrodka Kultury, odbyła się odprawa roczna, z udziałem Starosty Nowodworskiego, przedstawicieli Sądów i Prokuratur. Gościem specjalnym uroczystości był I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji, inspektor Michał Domaradzki. Na odprawie obecni byli również kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych KPP w Nowym Dworze Mazowieckim. W wielu kategoriach przestępczych nowodworscy policjanci odnotowali w ubiegłym roku spadek. Mniej było m.in. przestępczości rozbójniczej i przeciwko mieniu. Policjanci zanotowali również spadek wypadków i kolizji, a co za tym idzie zmniejszyła się liczba osób zabitych i rannych.
Spotkanie miało na celu podsumowanie działań nowodworskiej policji w ubiegłym roku oraz przedstawienie zamierzeń na 2013 rok. W czwartek 24 stycznia w sali Nowodworskiego Ośrodka Kultury, odbyła się odprawa służbowa kadry kierowniczej podsumowująca działania w ubiegłym roku, oraz przedstawiająca zamierzenia na rok bieżący, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie powiatu, z udziałem zaproszonych gości: Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim - Pani Pauliny Wawrzynkiewicz, dotychczasowego Prezesa Sądu Rejonowego w Pułtusku – Pana Artura Bobińskiego oraz Prokuratora Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim - Pani Emilii Krystek i Prokuratora Rejonowego w Pułtusku – Pani Jolanty Świdnickiej.
Prezentację wyników pracy nowodworskiej policji, osiągnięte w 2012 r., rozpoczął Komendant Powiatowy Policji nadkomisarz Marek Ujazda, który omówił zagadnienia logistyczne, kadrowe i dyscyplinarne w komendzie. Tematykę pracy pionu kryminalnego zaprezentował Zastępca Komendanta Powiatowego nadkomisarz Krzysztof Ogroński. Wyniki zagadnień prewencyjnych prezentował I Zastępca Komendanta Powiatowego nadkomisarz Przemysław Suchecki.
Mniej przestępczości rozbójniczej (34 -2011, 29-2012), mniej też przestępczości przeciwko mieniu (148-2011 ,140-2012), a co za tym idzie spada też ilość osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstw – tak nowodworscy policjanci mogą podsumować ostatni rok pracy w powiecie. Wzrasta też systematycznie skuteczność ścigania sprawców przestępstw kryminalnych.
Poprawiła się również sytuacja na drogach powiatu nowodworskiego. W 94 (2011-95) zginęło 14 osób (2011-18), a 98 (2011-110) zostały ranne. Policjanci WRD zanotowali również spadek kolizji: 2011-919, 2012-778.
Z roku na rok obserwujemy utrzymującą się tendencję spadku przestępczości w powiecie nowodworskim. Wiele czynników ma bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy. Jest to przede wszystkim codzienna służba policjantów prewencji, służb kryminalnych, stała analiza stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu, coraz lepsza współpraca z mieszkańcami, realizacja wielu programów prewencyjnych i edukacyjnych. Również ścisła współpraca ze starostwem i samorządami gmin powiatu nowodworskiego, przyczynia się do tego, że nasza społeczność może czuć się bezpieczniej.
Szczegółowa analiza danych dotyczących liczby przestępstw, ich rodzaju i poziomu wykrywalności jest jednym ze wskaźników skuteczności działania każdej Policji. Porównanie takich danych na przestrzeni kilku lat pokazuje, czy podejmowane przez funkcjonariuszy działania przynoszą efekty. Analizując wyniki pracy policjantów za 2012 rok w porównaniu do 2011 roku r. należy stwierdzić, że w wielu kategoriach przestępstw i tych najpoważniejszych i tych najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, odnotowano znaczący spadek. Nastąpił też wzrost skuteczności ścigania sprawców przestępstw, który oscylował na poziomie 70%. Jest to efekt pracy policjantów pełniących służbę w nowodworskiej komendzie.
Z roku na rok w powiecie nowodworskim jest coraz lepsza współpraca Policji z samorządem. Wspólnie rozwiązujemy istotne problemy dla mieszkańców naszego rejonu, nie tylko w sprawach przestępstw, ale i wykroczeń. Przyjmujemy też liczne inicjatywy i uwagi, ale również wsparcie materialne, tak ważne obecnie, w okresie trudności budżetowych państwa. Tylko w ubiegłym roku pomoc starostwa i samorządów gminnych dla Policji przekroczyła 167 000 złotych.
Otrzymane środki są przeznaczane na cel wskazany przez samorząd, głównie na dodatkowe policyjne patrole, sprzęt transportowy, biurowy i wyposażenie. Dzięki wsparciu samorządów więcej policjantów pojawiło się na ulicach miast i osiedli powiatu nowodworskiego. Należy podkreślić, że ta pomoc ma wyjątkowe znaczenie, wpływa bowiem na skuteczność policyjnej służby, to również dzięki temu w naszym powiecie żyje się bezpieczniej.
Komendant Powiatowy Policji nadkomisarz Marek Ujazda w podsumowaniu wyników pracy za 2012 r. powiedział m.in., że główne cele działania nowodworskiej policji to poprawa stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego, profesjonalizm, partnerstwo, współpraca z samorządami, a przede wszystkim współdziałanie i wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Te cele są możliwe do osiągnięcia poprzez skuteczne programy prewencyjne, wdrażanie coraz efektywniejszych form i metod działania i weryfikację już stosowanych.
Nadkomisarz Marek Ujazda powiedział, że główne zadania jakie stawia przed sobą KPP w Nowym Dworze Mazowieckim to przede wszystkim podniesienie standardów w zakresie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej m.in. poprzez kontynuowanie „Debat Społecznych”.
Kolejnym zadaniem będzie przekształcenie PP w Zakroczymiu i Pomiechówku w Komisariaty. Restrukturyzacja tych jednostek pozwoli na zwiększenie oddziaływania Policji w rejonie Modlina Twierdzy i Modlina „Górki”, a co za tym idzie również w rejonie Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Finalizacja powyższego przedsięwzięcie, które ma na celu przede wszystkim zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, planowana jest na początek 2014 roku.
Nie zabrakło również ciepłych słów ze strony zaproszonych gości, którzy jednogłośnie podkreślili, że profesjonalizm policjantów podległych KPP w Nowym Dworze Mazowieckim, pozwala na zapobieganie i skuteczne ściganie przestępczości na terenie powiatu nowodworskiego.
Na zakończenie głos zabrał I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji. Pan inspektor Michał Domaradzki, powiedział, że najlepszą oceną pracy policjantów jest opinia wyrażona przez społeczeństwo. Ścisłe współdziałanie Policji z lokalnym samorządem i mieszkańcami prowadzi do zmniejszenia przestępczości a co za tym idzie zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w danym rejonie. I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji podziękował wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym naszej Komendy za wysiłek i dobrą pracę w minionym roku, jednocześnie życzył sukcesów i spokoju na 2013 rok.
sk