Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

200 zarzutów dla złodziei aut

Data publikacji 29.04.2009

200 zarzutów za kradzież 180 samochodów usłyszy 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymanych wczoraj, w wyniku wspólnej realizacji policjantów wydziału dw. z przestępczością samochodową i wydziału realizacyjnego komendy stołecznej Policji. Wpadli w Warszawie, Łomiankach i okolicach Płońska. Odpowiedzą za kradzieże samochodów, wymuszenia okupów za ich zwrot, napady i włamania do domów.

Wcześnie rano policjanci wydziału dw. z przestępczością samochodową wspierani przez funkcjonariuszy wydziału realizacyjnego komendy stołecznej Policji w jednym czasie weszli na 6 adresów w Warszawie, Łomiankach i okolicach Płońska.

Zatrzymali czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej kradzieży samochodów, wymuszeń okupów w zamian za ich zwrot, napadów rabunkowych oraz włamań do domów. 35-letni Robert P. ps. „Suchy”, 31-letni Sebastian P. ps. „Suchy” i 46-letni Jarosław K. ps. „Masztalski” to trzon grupy odpowiedzialny za kradzieże i organizowanie tzw. wykupek samochodów. 53-letni Stanisław B. ps. „Dziadzia” był paserem grupy odpowiedzialnym za przechowywanie skradzionych samochodów.

Z wiedzy policjantów wynika, że grupa przestępcza działała w Warszawie oraz powiatach nowodworskim i warszawskim zachodnim. Kradli głównie vw passaty, golfy, mercedesy i fiaty. Po kradzieżach kontaktowali się z pokrzywdzonymi, oferując im oddanie skradzionego samochodu w zamian za zapłatę tzw. wykupki. Okup najczęściej wynosił od 3 do 5 tys. złotych, ale także kwoty czasami sięgały nawet 15 tys. złotych. Aby wymuszać pieniądze za skradzione auta przestępcy grozili pokrzywdzonym spaleniem pojazdu, a w kilku przypadkach faktycznie je spalili.

Jak ustalili policjanci, przestępcy często kradli samochody wytypowanych przez siebie osobom, licząc na to, że same zgłoszą się, aby „poszukać” im samochodu. W wielu takich przypadkach pokrzywdzeni nie zgłaszali Policji faktów wymuszeń okupu, zgłaszali tylko fakt odnalezienia skradzionego auta. Kolejnym źródłem dochodu członków grupy były włamania do domów oraz napady rabunkowe na właścicieli domów. Z wiedzy policjantów wynika, że grupa planowała również napady na konwojentów przewożących pieniądze.

Członkowie grupy usłyszą 200 zarzutów, w tym również zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na dzień dzisiejszy ustalono, że grupa przestępcza dokonała kradzieży, co najmniej 180 samochodów. W trakcie realizacji policjanci zabezpieczyli motocykl suzuki mogący pochodzić z przestępstwa oraz odzyskano telefon komórkowy pochodzący z włamania do domu w powiecie nowodworskim. Śledztwo w sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidywane są dalsze zatrzymania.

dt

 

Powrót na górę strony