Mazowiecka Akademia Seniora
Poprawa bezpieczeństwa osób starszych to główny cel Mazowieckiej Akademii Seniora, której działalność została wczoraj zainaugurowana w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Partnerami projektu są: Wojewoda Mazowiecki, Komendant Stołeczny Policji oraz Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji. Projekt zakłada rekrutację liderów, którzy pomogą policjantom nawiązać współpracę ze środowiskami seniorów. W pierwszym szkoleniu uczestniczyło 23 liderów-wolontariuszy.
Program „Mazowiecka Akademia Seniora” powstał w ramach utworzonej przez Wojewodę Mazowieckiego, jedynej w Polsce, grupy zadaniowej ds. seniorów przy zespole Razem Bezpieczniej. Jego inicjatorem jest Komenda Stołeczna Policji, partnerami - wojewódzkie inspekcje i straże. Projekt będzie też realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu. Program kompleksowo podchodzi do potrzeb seniorów. Bezpieczeństwo obejmuje tu także kwestie zdrowia czy pomocy społecznej. Jego wyjątkowość polega też na tym, że w realizację inicjatywy będą zaangażowani sami seniorzy. Po przeszkoleniu liderzy będą mogli wspierać działania służb i inspekcji poprawiające bezpieczeństwo osób starszych, na przykład inicjując otwarte spotkania edukacyjne w lokalnym środowisku.
- Szeroko pojęte bezpieczeństwo to główny cel, jaki przyświeca tej inicjatywie – mówił Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki.Rozpoczynające się dziś szkolenie dla liderów ma dostarczyć im wiedzy i informacji pozwalających ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, jakie dotykają najczęściej seniorów. Liczymy, że będą one rozpowszechnione w środowisku osób starszych.
Wojewoda Mazowiecki zwrócił uwagę, że do 2035 roku na terenie województwa mazowieckiego odsetek osób powyżej 65 roku życia wzrośnie do 22%. Dla porównania w 2011 roku odsetek ten wynosił 14%. Powyższe dane prognoz demograficznych wskazują na to, że będzie następowało dalsze wydłużenie życia, a tym samym grono seniorów będzie się stale powiększało.
- Ofiarami przestępstw na tzw. wnuczka są najczęściej osoby starsze. Sprawcy w sposób wyrachowany wyłudzają od nich pieniądze, narażając na utratę często wszystkich zgromadzonych oszczędności. Skala tych przestępstw wskazuje, że niezbędna jest kontynuacja działań prewencyjnych skierowanych do osób starszych, a także szkolenia dla podmiotów zajmujących się opieką i wsparciem tych osób. Mazowiecka Akademia Seniora wspaniale wpisuje się w te zamierzenia – powiedział insp. Dariusz Pergoł – Zastępca Komendanta Stołecznego Policji.
Na terenie garnizonu stołecznego w roku 2013 liczba zgłoszonych przestępstw przy wykorzystaniu metody na tzw. wnuczka wyniosła ogółem 191 (w roku 2012 odnotowano 314 tego rodzaju przestępstw). Metody działania sprawców ciągle się zmieniają, dlatego też stały kontakt z osobami narażonymi na tego rodzaju ataki jest jak najbardziej uzasadniony.
Podczas dzisiejszego spotkania o realizowanych działaniach prewencyjnych na terenie województwa mazowieckiego w ramach programu Bezpieczny Senior mówił także insp. Marek Świszcz – Zastępca Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji.
W zainaugurowanym dziś szkoleniu wzięło udział 23 liderów, którzy sami zgłosili się do projektu. Tematyka poruszana podczas spotkania dotyczyła m.in. zapobiegania kradzieży „na wnuczka”, praw konsumentów-seniorów oraz zasad bezpiecznego stosowania leków. Zajęcia z seniorami prowadzili policjanci, strażacy, inspektorzy inspekcji handlowej, farmaceutycznej i sanitarnej oraz przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Na koniec liderzy otrzymali certyfikaty oraz pakiet informacyjny zawierający dane kontaktowe do koordynatorów projektu z poszczególnych instytucji.
Osoby chętne do przystąpienia do projektu mogą zgłaszać się do Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji, tel. (22) 603 82 41 lub drogą elektroniczną e-mail: prewencja@policja.waw.pl. Co trzeba zrobić, aby zostać liderem „Mazowieckiej Akademii Seniora”? Wystarczy wykazać się chęcią zaangażowania w sprawy seniorów.
KSP/sk