Katyń... Ocalić od zapomnienia
Wczoraj na skwerze księcia Stanisława Poniatowskiego w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się obchody 76. Rocznicy zbrodni katyńskiej. Podczas uroczystości został zasadzony „Dąb pamięci” poświęcony kapitanowi saperów Eugeniuszowi Sidorowiczowi. Całość przedsięwzięcia zorganizował Samorząd Miasta przy współpracy nowodworskiego Zespołu Szkół nr 2 oraz II Mazowieckiego Pułku Saperów. W uroczystości uczestniczyli również policjanci z nowodworskiej komendy na czele z Komendantem Powiatowym insp. Krzyszt
Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. „Zbrodnia Katyńska” jest pojęciem umownym, odniesionym do jednego z miejsc kaźni polskiej elity przywódczej w latach II wojny światowej
W jednym z takich miejsc, Charkowie, został zamordowany mieszkaniec Nowego Dworu Mazowieckiego kapitan Eugeniusz Sidorowicz urodzony 28 października 1907 r. w Konotopach (obecnie terytorium Białorusi). Od 1 października 1931r. był słuchaczem Szkoły Podchorążych Inżynierii w Warszawie. Po ukończeniu trzyletniego kursu otrzymał stopień podporucznika. Pierwszym przydziałem kapitana był Batalion Elektrotechniczny w Nowym Dworze, gdzie też zamieszkał. Po wybuchu II wojny światowej był dowódcą 1. kompanii batalionu saperów Grupy „Hrubieszów”. W nieznanych okolicznościach znalazł się w niewoli radzieckiej. Został zamordowany w wieku 33 lat wiosną 1940r.
Pamięć o zamordowanym żołnierzu, jak i o wszystkich, którzy zginęli w Katyniu, została uczczona wczoraj podczas uroczystości na skwerze księcia Stanisława Poniatowskiego w Nowym Dworze Mazowieckim. W tej podniosłej chwili brali udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta w Nowym Dworze Mazowieckim, Wojska Polskiego, Straży Miejskiej, nowodworskiej policji oraz lokalnej społeczność. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji poległych, następnie odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów nowodworskiego Zespołu Szkół nr 2, którzy przybliżyli sylwetkę kpt. Eugeniusza Sidorowicza. Na koniec został posadzony "Dąb Pamięci".
"Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie."(Jan Paweł II).
sk