Dopalacze – nowe wyzwania
Pod takim hasłem odbyło się szkolenie dla pedagogów szkolnych z powiatu nowodworskiego, legionowskiego oraz wołomińskiego w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Spotkanie organizowali pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przy udziale terapeutów z poradni psychologicznej i leczenia uzależnień oraz nowodworskich policjantów.
We wtorek w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbyło się szkolenie pt:”Dopalacze – nowe wyzwania dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej”. Szkolenie adresowane było do nauczycieli szkól ponadpodstawowych z powiatów: nowodworskiego, legionowskiego i wołomińskiego. Łącznie uczestniczyło w nim 66 pedagogów. Celem spotkania było przybliżenie uczestnikom, rozprzestrzeniającego się wśród młodzieży zjawiska, coraz szerszego, stosowania tzw. dopalaczy oraz problematyki związanej z tym zjawiskiem.
Jeszcze przed rozpoczęciem wykładów przybywający nauczyciele mogli obejrzeć film poglądowy na stoisku przygotowanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. Następnie zebrani z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładów przygotowanych przez organizatorów:
- „Suplementy diety, dopalacze, interpretacja prawna” – przygotowanego przez Pion Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku PSSE w Nowym Dworze Mazowieckim, zaprezentowanego przez panią Magdalenę Ojer,
- „Dopalacze –nowe narkotyki. Skutki stosowania i ograniczenia prawne” – przygotowanego przez Poradnię Leczenia Uzależnień - „Nasza Przychodnia” w Nowym Dworze Mazowieckim, zaprezentowanego przez psychologa panią Agnieszkę Zamęcką i terapeutę Jerzego Skrzypczaka,
- „Kształtowanie postaw prozdrowotnych u młodego człowieka” – przygotowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedeagogiczną w Nowym Dworze Mazowieckim, zaprezentowanego przez pana Jacka Gawrońskiego
- „Działania prewencyjne organów ścigania – interpretacja prawna (wskazówki dla nauczycieli)" przygotowanego przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, wygłoszonego przez mł. aspiranta Iwonę Jurkiewicz i aspiranta sztabowego Krzysztofa Popielarskiego.
Po zakończeniu ostatniego wykładu rozpoczęły się konsultacje i dyskusje z autorami wystąpień. Wykłady, ćwiczenia oraz materiały poglądowe, które otrzymali wszyscy uczestnicy szkolenia przydadzą się na pewno w bieżącej pracy z młodzieżą i rodzicami.
Na koniec spotkania wszyscy otrzymali materiały informacyjne, a pedagodzy mogli także otrzymać prezentacje od prelegentów do wykorzystania podczas spotkań z nauczycielami, rodzicami i młodzieżą.