Bezpieczne dzieci w czasie wakacji
Wakacje w pełni. Obozy, kolonie, wycieczki to dla najmłodszych czas odpoczynku od nauki i domu. Jednak dla rodziców to czas wzmożonych obaw o swoje pociechy. Kiedy dzieci są z dala od rodziców, a wśród innych rówieśników, mogą mieć szalone pomysły na spędzanie wolnego czasu. Pomysły te nie zawsze są bezpieczne. Pamiętajmy, że młodemu człowiekowi nie jesteśmy w stanie niczego zabronić, ale poprzez rozmowę możemy ustrzec przed wieloma niebezpieczeństwami. Pomocna w tym będzie Policja, która jak co roku, również i podczas tych wakacji, przeprowadzi działania prewencyjne.
Łatwowierność dzieci często bywa przyczyną kłopotów. Poprzez rozmowę wyrabiamy w dziecku odruch nieufności wobec osób nieznajomych. Nowodworscy policjanci przedstawiają kilka rad dla rodziców jak zadbać o radosne dzieciństwo swoich pociech.
Pamiętajmy, iż od rodziców zależy czy dziecko będzie bezpieczne w trakcie zabawy na podwórku. Zachowanie rodziców musi być dla dziecka wzorem prawidłowego postępowania w każdej sytuacji. Poprzez przypominanie prawidłowych zasad bezpiecznego kontaktu z obcymi zwierzętami, uczenie, aby nie otwierały nikomu drzwi podczas nieobecności dorosłych wyrabiamy w dzieciach odpowiednie zachowania w różnych sytuacjach. Należy pamiętać również o poważnym traktowaniu swojego dziecka. Codzienna rozmowa o problemach wzbudza w dziecku poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa.
Młodzież w czasie wakacji jest także narażona na niebezpieczeństwo. Podejrzane znajomości, alkohol, narkotyki czy konflikt z prawem, to może się przydarzyć każdemu młodemu człowiekowi w czasie pobytu na obozie czy spędzania wakacji w mieście. Dlatego też musimy nasze pociechy ostrzegać przed grożącymi niebezpiezpieczeństwami.
Policjanci w czasie prowadzenia działań prewencyjnych szczególnym nadzorem obejmują miejsca, w których gromadzi się młodzież. Młodzi ludzie muszą liczyć się z konsekwencjami picia alkoholu, zażywania narkotyków czy wybryków chuligańskich.
Jednocześnie apelujemy do sprzedawców sklepowych o ścisłe egzekwowanie od młodzieży, okazywania dokumentu tożsamości potwierdzającego ukończenie 18 lat. Natomiast dorośli powinni mówić stanowcze „NIE”, w sytuacji, gdy nastolatek prosi o kupno alkoholu w pobliskim sklepie. Pamiętajmy, że sprzedaż lub podawanie alkoholu osobom nieletnim jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, a także cofnięciem zezwolenia na jego sprzedaż.
ds/ij