IPA Nowy Dwór Mazowiecki

IPA RADOM

Data publikacji 25.03.2009

IPA to skrót od International Police Association - Międzynarodowego Stowarzyszenia Policyjnego założonego 1 stycznia 1950 roku przez sierżanta Brytyjskiej Policji sir Arthura Troopa. Jest to niezawisłe stowarzyszenie łączące policyjne służby z całego świata bez różnicy stopnia, wykształcenia, płci, rasy, barwy skóry, mowy i religii. Jest stowarzyszeniem neutralnym politycznie, gospodarczo, związkowo i religijnie.

Przynależność do IPA zobowiązuje do przestrzegania Deklaracji Praw Człowieka, które zostały określone w 1948 roku. Stowarzyszenie posiada własne centrum informacyjno-szkoleniowe mieszczące się w Gimborn koło Kolonii w Niemczech.

Celem organizacji jest tworzenie więzów autentycznej przyjaźni i koleżeństwa zawodowego pomiędzy zatrudnionymi w służbach policyjnych na całym świecie. Do Stowarzyszenia należy obecnie 322.098 policjantów z 60. krajów. Od 1977 roku IPA jest największym stowarzyszeniem na świecie i posiada statut konsultacyjny Rady Europy.

Siedzibą stowarzyszenia jest Szwajcaria, a najwyższą władzą Kongres Światowy, odbywający się co 3 lata.

Mottem stowarzyszenia w języku esperanto jest: "Servo Per Amikeco" (służyć poprzez przyjaźń).

Do osiągnięcia założonych celów Stowarzyszenie zmierza w szczególności poprzez:

  • Przeprowadzanie krajowych i międzynarodowych sympozjów naukowych, spotkań i seminariów w celu studiowania problemów zawodowych, kulturalnych i innych.
  • Propagowanie i przeprowadzanie grupowych i indywidualnych wyjazdów studyjnych.
  • Propagowanie i przeprowadzanie imprez kształcących młodzież (podróże, wymiana młodzieży, seminaria młodzieżowe).
  • Wymianę i publikację informacji zawodowych z zakresu działalności głównie przez wydawanie czasopisma Sekcji Polskiej Stowarzyszenia.
  • Dążenie do rozwoju kontaktów osobistych z członkami innych sekcji narodowych w duchu wzajemnego zrozumienia i pomocy.
  • Wzmacnianie wśród służb policyjnych poczucia poszanowania prawa i utrzymania porządku.
  • Zmierzanie do podniesienia prestiżu Policji w szczególności poprzez podnoszenie stanu wiedzy o policji w społeczeństwie oraz poprawę stosunków między społeczeństwem a policją.
  • Popieranie i ułatwianie wymiany doświadczeń z członkami innych sekcji narodowych prowadzić w ten sposób do podnoszenia poziomu wiedzy zawodowej i ogólnej.
  • Współuczestniczenia w przygotowaniu polskiej i światowej bibliografii prac dotyczących problematyki policyjnej oraz Stowarzyszenia.
  • Rozwijanie współpracy w sferze zawodowej, socjalnej, kulturalnej, sportowej i turystycznej z innymi sekcjami narodowymi oraz pomiędzy strukturami w kraju.
  • Inicjowanie wymiany korespondencji dla podtrzymania i nawiązywania kontaktów oraz wspieranie nauczania języków obcych.

 

Powrót na górę strony