Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie efektów pracy nowodworskiej Policji za 2010 rok

Data publikacji 04.02.2011

Wczoraj w sali kinowej Nowodworskiego Ośrodka Kultury odbyła się odprawa roczna, z udziałem I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Roberta Bałdysa, Prezesów Sądów i Prokuratorów z Pułtuska i Nowego Dworu. Na odprawie obecni byli kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim. Prawie we wszystkich kategoriach przestępczych nowodworscy policjanci odnotowali w ubiegłym roku spadek. Mniej było, bójek i pobić, rozbojów, zniszczeń mienia, kradzieży cudzej rzeczy, kradzieży z włamaniem i przestępstw rozbójniczych. Systematycznie rosła też skuteczność ścigania sprawców przestępstw kryminalnych, przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu.

Spotkanie miało na celu podsumowanie działań nowodworskiej policji w ubiegłym roku oraz przedstawienie zamierzeń na 2011 rok. Wczoraj w sali kinowej NOK-u odbyła się odprawa służbowa kadry kierowniczej KPP podsumowująca działania w ubiegłym roku, oraz przedstawiająca zamierzenia na rok bieżący, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie powiatu, z udziałem I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Roberta Bałdysa, Prezesów Sądów Rejonowych w Nowym Dworze - Pani Justyny Żbikowskiej i w Pułtusku – Pana Artura Bobińskiego oraz Prokuratora Rejonowego w Nowym Dworze - Pani Emilii Krystek oraz Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Pułtusku – Pani Jolanty Świdnickiej.

Wyniki pracy nowodworskiej policji osiągnięte w 2010 r. rozpoczął omawianie Komendant Powiatowy Policji komisarz Marek Ujazda, który omówił zagadnienia logistyczne, kadrowe i dyscyplinarne w komendzie. Tematykę pracy pionu kryminalnego zaprezentował Zastępcą Komendanta Powiatowego komisarz Krzysztof Ogroński. Wyniki zagadnień prewencyjnych omówił I Zastępca Komendanta Powiatowego nadkomisarz Przemysław Suchecki. Wkład pracy policjantów z Komendy w Nowym Dworze Mazowieckim, na tle wyników garnizonu stołecznego przedstawił I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Robert Bałdys

Mniej rozbojów i wymuszeń rozbójniczych (40 -2009, 30-2010), mniej też bójek i pobić (29 -19), a co za tym idzie spada też ilość osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstw  – tak nowodworscy policjanci mogą podsumować ostatni rok pracy w powiecie. Wzrasta też systematycznie skuteczność ścigania sprawców przestępstw kryminalnych.

Z roku na rok obserwujemy utrzymującą się tendencję spadku przestępczości w powiecie nowodworskim. Wiele czynników ma bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy. Codzienna służba policjantów prewencji, służb kryminalnych, stała analiza stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu, coraz lepsza współpraca z mieszkańcami, realizacja wielu programów prewencyjnych, edukacyjnych i jeden z ważniejszych elementów to dobra współpraca ze starostwem i samorządami gmin powiatu nowodworskiego – to tylko niektóre elementy, dzięki którym mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej.

Szczegółowa analiza danych dotyczących liczby przestępstw, ich rodzaju i poziomu wykrywalności jest jednym ze wskaźników skuteczności działania każdej Policji. Porównanie takich danych na przestrzeni kilku lat pokazuje, czy podejmowane przez funkcjonariuszy działania przynoszą efekty. Analizując wyniki pracy policjantów za 2010 rok w porównaniu do 2009 roku r. należy stwierdzić, że we wszystkich kategoriach przestępstw i tych najpoważniejszych i tych najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa tj. rozboje, kradzieże cudzej rzeczy, uszkodzenie mienia czy bójki i pobicia, odnotowano znaczący spadek. Nastąpił też wzrost skuteczności ścigania sprawców przestępstw. Jest to efekt pracy policjantów pełniących służbę w nowodworskiej komendzie.

W 2009 roku ogółem wszczęto 2458 dochodzeń i śledztw, a w 2010 roku już tylko 2275, tj. o 183 dochodzeń i śledztw mniej. W tym okresie odnotowaliśmy wzrost wykrywalności przestępstw ogółem z 66,2,% w 2009 roku do 69,9% w 2010 roku.

Spadek ilości wszczętych dochodzeń i śledztw odnotowano w różnych kategoriach. Np. w kategorii bójka i pobicie z 29 dochodzeń i śledztw wszczętych w 2009 roku do 19 w 2010 roku. W kategorii uszkodzenie mienia w 2009 roku było 146, w 2010 odnotowano 139. Kradzieży mienia było 396 dochodzenia i śledztwa wszczęte w 2009 roku, a w 2010 r. było 379. Duży spadek nastąpił w kategorii kradzieży z włamaniem, w 2009 r. było 297 dochodzeń i śledztw wszczętych, a w 2010 r. - 232. Na uwagę zasługuje wysoki spadek dochodzeń i śledztw wszczętych wszystkich przestępstw kryminalnych, w 2009 roku było 1597 dochodzeń i śledztw wszczętych, a w 2010 roku 1439, tj. mniej o 158 dochodzeń. W kategorii przestępstw kryminalnych również wzrosła wykrywalność z 51,2% w 2009 roku do 56,4 % w 2010 roku. Nieznaczny wzrost zaobserwować można w przestępstwach samochodowych (2009-13, 2010-15) oraz narkotykowych (2009-56. 2010-57).

Z roku na rok w powiecie nowodworskim jest coraz lepsza współpraca Policji z samorządem. Wspólnie rozwiązujemy istotne problemy dla mieszkańców naszego rejonu, nie tylko w sprawach przestępstw, ale i wykroczeń. Przyjmujemy też liczne inicjatywy i uwagi, ale również wsparcie materialne, tak ważne obecnie, w okresie trudności budżetowych państwa. Tylko w ubiegłym roku roku pomoc starostwa i samorządów gminnych dla Policji przekroczyła 130 000 złotych.

Otrzymane środki są przeznaczane na cel wskazany przez samorząd, głównie na dodatkowe policyjne patrole, sprzęt transportowy, biurowy i wyposażenie. Dzięki wsparciu samorządów więcej policjantów pojawiło się na ulicach miast i osiedli powiatu nowodworskiego. Należy podkreślić, że ta pomoc ma wyjątkowe znaczenie, wpływa bowiem na skuteczność policyjnej służby, to również dzięki temu w naszym powiecie żyje się bezpieczniej.

Komendant Powiatowy Policji komisarz Marek Ujazda w podsumowaniu wyników pracy za 2010 r. powiedział m.in., że główne cele działania nowodworskiej policji to poprawa stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego, profesjonalizm, partnerstwo, współpraca z samorządami, a przede wszystkim wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Te cele są możliwe do osiągnięcia poprzez skuteczne programy prewencyjne, wdrażanie coraz efektywniejszych form i metod działania i weryfikację już stosowanych.

Na zakończenie Komendant Powiatowy podziękował zgromadzonym za udział w odprawie, a policjantom i pracownikom cywilnym naszej komendy za wysiłek i dobrą pracę w minionym roku.
hkk/ij
 

Powrót na górę strony